Biuro prasowe
Biuro prasowe:
|
|
Izabela Matjasik
Kierownik Biura prasowego NRA biuro.prasowe@nra.pl Oliwia Kordalewska tel. 663223099
|
O Naczelnej Radzie Adwokackiej:
Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu adwokata – w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Samorząd adwokatów działa pod ochroną Konstytucji RP (art. 17 ust. 1). NRA tworzą: prezes, adwokaci wybrani przez Krajowy Zjazd Adwokatury oraz dziekani okręgowych rad adwokackich.
Do zakresu działania Naczelnej Rady Adwokackiej należą m.in.:
- reprezentowanie Adwokatury,
- nadzór nad działalnością okręgowych rad adwokackich oraz nadzór nad kształceniem aplikantów,
- rozpoznawanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich,
- udzielanie opinii o projektach aktów prawodawczych oraz przedstawianie wniosków i postulatów w zakresie tworzenia i stosowania prawa,
- ustalanie zasad wykonywania zawodu, odbywania aplikacji adwokackiej, zasad funkcjonowania rad adwokackich, współpraca z adwokaturą zagraniczną.
Czytaj: Skład NRA
O zawodzie adwokata:
Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Pomoc prawna świadczona jest osobom fizycznym, podmiotom gospodarczym oraz jednostkom organizacyjnym.
Adwokat nie może wykonywać zawodu jeżeli pozostaje w stosunku pracy (nie dotyczy to pracowników naukowo-dydaktycznych), został uznany za trwale niezdolnego do wykonywania zawodu, został ubezwłasnowolniony, w razie orzeczenia kary zawieszenia w czynnościach zawodowych albo tymczasowego zawieszenia w wykonywaniu czynności zawodowych.
Adwokat obowiązany jest zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzielaniem pomocy prawnej. Adwokat podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności. Adwokata obowiązuje przestrzeganie zasad Kodeksu Etyki Adwokackiej (przejdź do zakładki z dokumentem). Każdy adwokat podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Na listę adwokatów, prowadzoną przez jedną z 24 okręgowych rad adwokackich może być wpisana osoba nieskazitelnego charakteru, która swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu adwokata, która korzysta w pełni z praw publicznych oraz ma pełną zdolność do czynności prawnych, ukończyła wyższe studia prawnicze w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskała tytuł magistra lub zagraniczne studia prawnicze uznane w Rzeczypospolitej Polskiej, odbyła w Rzeczypospolitej Polskiej trzyletnią aplikację adwokacką i złożyła egzamin adwokacki (wyjątki wskazane w art. 66 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o adwokaturze).
Każdy adwokat posiada legitymację adwokacką potwierdzającą jego uprawnienia do wykonywania czynności zawodowych. Aktualna lista adwokatów i aplikantów adwokackich znajduje się na stronie rejestradwokatow.pl